V roce 1648 bylo předáno boskovické panství Janu Bohušovi, který
v roce 1682 začal se svojí chotí Zuzanou stavět rozsáhlou budovu dominikánského ženského konventu s kostelem na jižním nezalesněném svahu zvaném Sychrov. Vdova po posledním mužském potomku Zástřizlů Zuzana Prakšická se nedlouho poté provdala za Waltera Františka Dietrichsteina. Dominikánský klášter zrušil Josef II. v roce 1784. Majetek řádu byl začleněn do náboženského fondu. Objekt odkoupil František Karel Dietrichstein a v prostorách bývalého kláštera zřídil manufakturu na výrobu barviv. Za Františka Xavera Dietrichsteina, počátkem 19. století, byla realizována přestavba bývalého kláštera na empírový zámek. Přestavba byla dokončena roku 1826. V roce 1850 boskovická větev rodiny Dietrichsteinů vymřela po meči a majetek zdědila dcera posledního Dietrichsteina Terezie Rosa. Roku 1843 provdaná za hraběte Alfonse Mensdorff–Pouilly, pocházejícího z francouzské šlechtické rodiny. Po smrti Terezie Rosy přechází celý majetek na rod Mensdorff-Pouilly.
V období protektorátu byla na zámek a celé tehdejší panství uvalena nucená správa, s krátkou přestávkou ji po r. 1948 vystřídala správa státní.
V letech 1950 byl zámek kromě turistických účelů využíván i jako středoškolský internát.
V rámci restituce, v roce 1991, byl majetek navrácen rodině Mensdorff-Pouilly.
Čtyřkřídlý, dvouposchoďový empírový komplex s výrazným průčelím, členěným třemi rizality se rozkládá uprostřed rozsáhlého parku. Jeho vnitřní dvůr byl lemován arkádami. Ty byly v důsledku havárie v r. 1916 zaslepeny. V průjezdu mezi sochami s antickou tematikou zasluhuje pozornost mramorová socha sedícího Merkura od významného rakouského sochaře Josefa Kaehsmanna. V interiéru zámku je zachována kaple (presbytář původního kostela) se sakristií a oratoriem. O rozlehlosti zámku svědčí několik desítek ozdobných pokojů. Zámek dodnes patří k nejkrásnějším empírovým stavbám na Moravě. Tvoří s přilehlými parky i s ostatními stavbami výrazný umělecko architektonický celek. Projektantem byl pravděpodobně bonnský rodák architekt Josef Esch, činný v letech 1835–1854 v Brně.
Zajímavosti
Opravdovou technickou zajímavostí je dětské divadélko, fungující na principu dnešního zpětného projektoru. Bylo vyrobeno v Londýně v r. 1772 blíže neznámým mistrem Romualdem.
Stálá expozice
Jedinečnost zámeckých pokojů a sálů spočívá v bohatosti empírových tvarů a barev. V zámeckých interiérech je možno spatřit jak pestré textilní tapety, tak i četnou iluzivní výmalbu. Ze samotného interiéru nejvíce vyniká velký Sál s malbami a šachovnicovými parketami z r. 1830. Tento sál je dodnes využívaný jako koncertní síň.
Slohově starší barokní období je zastoupeno knihovními intarzovanými skříněmi z pol. 17.stol.
Délka prohlídky cca 60 minut.
Otevírací doba
duben a říjen - pouze pro objednané skupiny
květen až srpen 9.00-17.00 hodin
září všední den 9.00-16.00, víkend 9.00-17.00
Zavíracím dnem je pondělí a den následující po státním svátku.
Poslední prohlídka 60 minut před koncem otevírací doby.
Polední přestávka od 12.00 do 12.30 hodin.
Vstupné
Plné 90 Kč
Snížené (děti do 15 let, důchodci, studenti, invalidé a vojáci ZS) 55 Kč
Děti do 6 let a tělesně postižení s doprovodem mají vstup zdarma.
Doprovodný program při prohlídce 10 Kč k základnímu vstupnému
100% příplatek za Cizojazyčný výklad, Prohlídku mimo otevírací dobu, Prohlídku mimo sezónu
Služby
- rezervace: ano
- platba kartou: ne
- fotografování, filmování: v interiéru zákaz
- přístup psa: do areálu zámku ano, pouze na vodítku
- sociální zařízení: ano v areálu zámku
- prodej: pohlednice, suvenýry, turistické známky, mapy, publikace
- občerstvení: ano, rychlé občerstvení v areálu, restaurace ve městě
- pronájem prostor: ano
- svatební obřady: ano, každou poslední sobotu v měsíci v nově zrekonstruovaných prostorách původní salla terpeny nebo ve venkovních prostorách zámecké zahrady, po dohodě s matrikou
- úschovna: ne
- šatna: ne
- služby cyklistům: do areálu zákaz vstupu s kolem, před zámkem jsou stojany
Bariéry
Bezbariérový přístup: objekt zámku je bez problémů přístupný do místa hlavního vestibulu, nádvoří a zámecké zahrady. Vstup do prohlídkové trasy empírového interiéru je po schodišti, které je možné zdolat s pomocí. Samotná trasa prohlídky je bezbariérová. Objekt nemá k dispozici bezbariérové WC, na toaletu vedou tři schody.
Parkování
Neplacená parkoviště pro autobusy a automobily, v centru města, vzdálena maximálně 10 minut od zámku - cca 400 m (parkoviště u lázní, ...u penzionu Zlatá růže, za boskovickým muzeem).
Dostupnost
Boskovice leží vzdušnou čarou 40 km severně od města Brna. Boskovice mají autobusové i vlakové spojení. Na zámek po červené a žluté turistické značce.